Przeszukaj witrynę

30 czerwca 2010

LINUX+ 7/2010 - kolejny numer do pobrania za darmo



- rozmowa z współzałożycielem polskiej Wikipedii
- bootloader Ubuntu
- nowe routery Linksys
- twój własny sklep internetowy ( CMS Joomla )

http://download.lpmagazine.org/pl/2010/Linux_07_2010_PL.pdf

Zapraszam do ściągania !
autor: Łukasz Wojtczak

BONUS: kolejne darmowe magazyny w PDF o ciekawej tematyce:
http://psdmag.org/pl -- magazyn o Photoshopie
http://hakin9.org/pl -- bardzo szeroka tematyka: programowanie, sieci ...

POLECAM ;)

PlayOnLinux v3.7.6

Linux zupełnie nie nadaje się do gier:

PlayOnLinux w wersji 3.7.6 w pełni zgodne z Lucid Lynx

Czym jest PlayOnLinux?

PlayOnLinux jest programem, który umożliwia ci łatwą instalację i używanie wielu gier i oprogramowania stworzonych dla Microsoft®'s Windows®.
Niewiele gier jest w tym momencie przystosowane do uruchamiania w środowisku GNU/Linux, co jest zapewne jednym z kluczowych przeszkód migracji wielu użytkowników na ten system. PlayOnLinux przynosi przyjazny i efektywny sposób na rozwiązanie tego problemu, bezpłatnie i z pełnym poważaniem dla Wolnego Oprogramowania.

Jakie są funkcje PlayOnLinux?

Oto niewyczerpująca lista najważniejszych rzeczy jakie powinnienłeś wiedzieć:

  • Nie potrzebujesz licencji na Windows®, aby korzystać z PlayOnLinux.

  • PlayOnLinux bezuje na Wine, a więc czerpie korzyści ze wszystkich jego funkcji, nawet tych zaawansowanych.

  • PlayOnLinux jest Wolnym Oprogramowaniem.

  • PlayOnLinux używa Basha oraz Pythona

Niemniej, PlayOnLinux ma pewne wady:

  • Sporadyczne obniżenia wydajności (lekkie zacięcia obrazu, mniej szczegółowa grafika itd.).

  • >Nie wszystkie gry są wspierane. Niemniej jednak, możesz użyć naszego kreatora instalacji ręcznej.

http://www.playonlinux.com/pl/


na dowód tego, że coś się w temacie zaczyna dziać:

Zapowiedź rewolucji: Steam dla Linuksa


i jeszcze jeden bardzo ciekawy art dla zainteresowanych:

http://www.ubucentrum.net/2010/01/dlaczego-powinienes-uzywac-opengl-nie.html


pozostaje nam czekać/grać w starsze tytuły oraz w miarę możliwości wspierać wieloplatformowe/przenośne produkcje... :]


myth busted by AndrewS

28 czerwca 2010

Ziemia na biurku




Marble to atlas geograficzny i wirtualny globus na pulpicie, który umożliwia szybką eksplorację różnych miejsc na naszej planecie. Możesz używać Marble do wyszukiwania miejsc, łatwego tworzenia map, mierzenia odległości oraz do uzyskiwania szczegółowej informacji o miejscach o których słyszałeś(aś) w wiadomościach lub w internecie. Interfejs użytkownika jest prosty, przejrzysty i łatwy w użytkowaniu.



Marble posiada 11 różnych widoków mapy: Atlas , OpenStreetMap, Widok z satelity, Ziemia nocą, Mapa historyczna z 1689 roku, Księżyc, Płaska mapa, Opady (grudzień), Opady (lipiec), Temperatura (grudzień) i Temperatura (lipiec). Możesz wybrać jeden z nich naciskając zakładkę Widok mapy na dole paska narzędziowego Marble:
  • Atlas: Klasyczna mapa topograficzna. Używa linii wektorowych ( "MicroWorldDataBase II" ) do oznaczenia linii brzegowych, granic państwowych itp. oraz grafiki rastrowej ( "SRTM30" ) do pokazania reliefu wyniesienia.
  • OpenStreetMap: Światowa mapa drogowa utworzona w ramach projektu OpenStreetMap (OSM). OSM jest otwartą społecznością która tworzy darmowe i edytowalne mapy. Dane projektu OSM zostały wyrenderowane za pomocą biblioteki Mapnik.
  • Widok z satelity: Ziemia widziana z kosmosu. Mapa bazuje na obrazach satelitarnych NASA"Blue Marble Next Generation". Źródło: Obserwatorium Ziemskie NASA.
  • Ziemia nocą: ten obraz świateł miast na Ziemi został utworzony z wykorzystaniem danych z Defense Meteorological Satellite Program (DMSP) Operational Linescan System (OLS).
  • Mapa historyczna z 1689: Historyczna mapa świata z 1689 roku utworzona przez G. van Schagena w Amsterdamie.
  • Księżyc: Mapa księżyca. Mapa jest oparta na danych z misji księżycowej Clementine (mozaika mapy UVVIS). Źródło: NASA/SDIO, dzięki uprzejmości Programu Badań Astrogeologicznych USGS.
  • Płaska mapa: Płaska mapa świata. Używa linii wektorowych do oznaczenia linii wybrzeża, granic państwowych itp.
  • Opady (grudzień): Mapa pokazująca średnie opady grudnia.
  • Opady (lipiec): Mapa pokazująca średnie opady (deszcz/śnieg/grad/itp.) lipca.
  • Temperatura (grudzień): Mapa pokazująca średnią temperaturę grudnia.
  • Temperatura (lipiec): Mapa pokazująca średnią temperaturę lipca.

Marble zawiera małą bazę danych ponad 12 000 miast (pochodzącą z witryny http://www.worldgazetteer.com) oraz kilku szczytów i wulkanów. Możesz znaleźć dane miejsce wprowadzając jego nazwę w linii szukania na górze paska narzędzi. Jeśli nie jesteś pewien/pewna pisowni danej nazwy geograficznej (Marble zawsze używa rodzimej nazwy w alfabecie łacińskim) możesz użyć również przeglądarki położenia poniżej linii szukania: podwójne kliknięcie na danej nazwie wyświetli odpowiednie miejsce na mapie.
Jeśli już dane miejsce na mapie zostało znalezione, możesz kliknąć lewym przyciskiem myszy na jego etykiecie lub symbolu, a pojawi się wyskakujące menu które umożliwi uzyskanie więcej informacji o tym miejscu. To menu można również użyć do znalezienia współrzędnych geograficznych każdego punktu na kuli ziemskiej.

Marble umożliwia ci pomiar odległości między dwoma lub więcej punktami na Ziemi. Aby dokonać pomiaru, kliknij prawym przyciskiem myszy na danych punktach na mapie w odpowiedniej kolejności. Przy każdym kliknięciu pojawi się wyskakujące menu, które umożliwi ci dodanie punktu pomiarowego (Dodaj punkt mierzenia) lub też usunięcie wszystkich punktów razem (Usuń punkty mierzenia):

Po dodaniu co najmniej dwóch punktów pomiarowych, w lewym górnym rogu mapy wyświetlona zostanie całkowita odległość. Marble przyjmuje dla wszystkich pomiarów poprawkę na krzywiznę Ziemi, która powinna w większości przypadków dać wystarczającą dokładność.

Marble jest wolnym oprogramowaniem i jest rozprowadzany na licencji GNU Lesser General Public License (LGPL).


Autor: Kamil Trojak

27 czerwca 2010

Revolution OS (2001) - czyli po co nam wolność?

Polecam wszystkim znakomity film - "Revolution OS"! Przybliża on - w dość przystępnej formie - historię powstania systemu (GNU)Linux oraz całego ruchu wolnego oprogramowania.

Wyjaśnione zostają między innymi praktyczne i filozoficzne podstawy FreeSoftware np. wolne oprogramowanie to nie to samo co darmowe - a jeśli tak, to o co w tej "wolności" chodzi etc.. - to właśnie dzięki tym potężnym a zarazem niezauważalnym dla większości użyszkodników ideom, nasz ulubiony system zyskał tylu entuzjastów.

..must-see dla każdego przyszłego "wyznawcy" ;P

google.it

AndrewS

25 czerwca 2010

Środowisko graficzne KDE


Czym jest KDE?

KDE to międzynarodowy zespół pracujący na rzecz rozwoju i dystrybucji darmowego, otwartego oprogramowania dla komputerów stacjonarnych i przenośnych. Społeczność ta stworzyła szeroką gamę aplikacji do komunikacji, pracy, edukacji i rozrywki. Kładzie ona silny nacisk na opracowywanie innowacyjnych rozwiązań problemów starych i nowych.


Co oferuje KDE?
Dla użytkowników systemów Linux i Unix, KDE oferuje pełen wachlarz aplikacji obszaru roboczego użytkownika, które umożliwiają interakcję w tych systemach operacyjnych. Obejmują one Plasma Desktop - innowacyjny interfejs pulpitu KDE, obszar konfiguracji systemu oraz interakcję z urządzeniami.

Ponadto KDE tworzy wiele kluczowych aplikacji, takich jak przeglądarka internetowa Konqueror, menedżer plików Dolphin i program do zarządzania informacjami osobowych - Kontact. Jednak lista aplikacji obejmuje wiele innych, w tym programy edukacjne, multimedialne, biurowe, sieciowe, gry i wiele więcej. Większość aplikacji jest dostępnych na wszystkich platformach obsługiwanych przez KDE Development.

KDE wprowadza również wiele innowacji dla twórców aplikacji. Cała infrastruktura została zaprojektowana i wdrożona, aby pomóc programistom w tworzeniu solidnych i kompleksowych rozwiązań w najbardziej efektywny sposób.


KDE jest darmowe
Wszystkie programy KDE są darmowe i otwarte. KDE gromadzi setki artystów, projektantów, programistów, tłumaczy, użytkowników, pisarzy i innych użytkowników z całego świata. Zespół jest zaangażowany w rozwój wolnego oprogramowania. Każdy wiersz kodu źródłowego KDE jest dostępny na licencji open source. Oznacza to, że każdy ma prawo modyfikować i rozpowszechniać kod źródłowy napisany przez KDE. Konsekwencji tego jest kilka, w szczególności oprogramowanie KDE jest dostępne bezpłatnie dla każdego, i tak będzie zawsze.


Plasma Desktop


http://www.kde.org/

Autor: Kamil Trojak

22 czerwca 2010

VirtualBox 3.2.4 r62467



VirtualBox jest pierwszym na rynku profesjonalnym narzędziem do obsługi wirtualnych maszyn, od pewnego czasu dostępne także bezpłatnie. Rozwiązanie to pozwala każdemu na swobodne dostosowywanie aplikacji do własnych potrzeb. Aktualnie VirtualBox pracuje zarówno na 32, jak i 64-bitowych systemach Windows i Linux. Obsługuje on wiele typów wirtualnych systemów w tym m.in. Windows NT 4.0/2000/XP/2003/Vista, DOS/Windows 3.x, Linux (2.4 i 2.6) oraz OpenBSD. VirtualBox dostępny jest także w wersji dla przedsiębiorstw - ta jest jednak płatna i licencjonowana na tradycyjnych zasadach. Wersja otwarta również może być używana komercyjnie do celów testowych, ale nie ma w niej pewnych funkcji określanych jako przydatne głównie przedsiębiorstwom.

http://www.virtualbox.org/wiki/Downloads

Ciekawostka,
by nasza wirtualna maszyna był jak najbardziej funkcjonalna warto zainstalować.

1. Montujemy obraz płyty który znajduje się w -> c:\Program Files\Oracle\VirtualBox\VBoxGuestAdditions.iso
2. Instalujemy pod Windowsem dodatki odpowiednie dla naszej wersji systemu x64/x86.
3. Restartujemy komputer, odpalamy VirtualBoxa z naszym wirtualnym Ubuntu.
4. Wybieramy Menu - Narzędzie - Zainstaluj Guest Additions, w tym momencie zostanie załadowany wirtualny nośnik w Ubuntu z dodatkami.
5. Otwieramy terminal i wpisujemy :
sudo sh /media/cdrom/VBoxLinuxAdditions-x86.run
lub
sudo sh /media/cdrom/VBoxLinuxAdditions-amd64.run
6. W przypadku gdy w Terminalu ujrzymy komunikat 'can't open tzn. że w ścieżce zamiast 'cdrom' trzeba podać nazwę wirtualnego nośnika :
np
sudo sh /media/VBOXADDITIONS_3./VBoxLinuxAdditions-x86.run
7. Czekamy chwilę aż instalacja dobiegnie końca, restartujemy naszą wirtualną maszynę i cieszymy się 'bardzo realnym' wirtualnym Ubuntu.

Miałem podobny kłopot z zainstalowaniem dodatków lecz doszedłem do tego sam, może komuś przyda się ta wskazówka.

M4R10 5.


17 czerwca 2010

HyperSpace: szybko startujący Linux



Dzięki bazującym na Linuksie minisystemom operacyjnym, takim jak HyperSpace, niektóre płyty główne, netbooki i notebooki mają być gotowe do pracy w czasie porównywalnym do telewizorów, bądź zestawów hi-fi. To, że szybko uruchamiające się systemy nie dorównują Windows pod względem możliwości, jest całkowicie zamierzone.

Więcej informacji na stronie :
http://www.heise-online.pl/open/features/HyperSpace-szybko-startujacy-Linux-1021180.html

Filmik:
http://www.youtube.com/watch?v=nF2VV9s_oZo&feature=related

Autor: Piotr Szczepański

13 czerwca 2010

Narzędziowy soft!

Krusader

Dwupanelowy menadżer plików a'la Total Commander czy MC. Dostępny ze strony krusader.sourceforge.net, dostępny również z repozytoriów wielu dystrybucji. Krusader to niejako wcielenie konquerora w formie dwupanelowego menadżera. Każdy z dwóch paneli może mieć swoje zakładki, co ułatwia operację na wielu plikach i katalogach, posiada również obsługę FTP czy SFTP, menadżera archiwów i zdolność do wykorzystywania różnych komponentów KDE jeżeli są dostępne (np. Kompare czy KRename). Obsługiwane archiwa: tar, ZIP, bzip2, gzip, RAR, ACE, ARJ, LHA, RPM, KIO Slaves (SMB czy fish).

Ubuntu Tweak


To jeden z najpopularniejszych programów do wygodnej konfiguracji systemu. Jest to świetna aplikacja dla początkujących użytkowników, gdyż w jednym miejscu mogą oni skonfigurować bardzo wiele opcji w systemie, a do tego wszystko bez uruchamiania konsoli czy edycji plików tekstowych.

Interfejs programu jest podzielony na bardzo wygodne w użyciu karty, w których pogrupowane są najważniejsze narzędzia pozwalające na dostosowanie systemu do swoich potrzeb. Do funkcji programu należą: 1) Komputer - wyświetlanie informacji o systemie 2) Programy - Dodawanie i usuwanie oprogramowania, podobnie jak to ma miejsce w systemach Windows - Edycja repozytoriów - Edycja listy oprogramowania osób trzecich - Odkurzacz systemowy pozwalający na usunięcie zbędnych pakietów 3) Uruchamianie - Kontrola sesji - Edycja programów uruchamianych ze startem systemu 4) Pulpit - Edycja ikon, także nazw ikon systemowych - Ustawienia okien, dekoracji i zachowania się paska tytułu - Ustawienia Compiz Fusion - GNOME, edycja wyglądu paneli i menu, wygaszacza ekranu i historii otwieranych dokumentów 5) Ustawienia osobiste - Katalogi, ustawienie ścieżek do popularnych lokalizacji - Ustawienia szablonów dokumentów - Zarządzanie skryptami - Kombinacje skrótów klawiszy 6) System - Menedżer typów plików, można tu ustawić, która aplikacja otwiera jakie pliki - Nautilus, ustawienia zaawansowane przeglądarki plików - Zarządzanie zasilaniem - Bezpieczeństwo, kilka funkcji pozwalających na edycję niektórych ustawień systemu

I instalujemy program korzystając z Terminala:
sudo apt-get install ubuntu-tweak
lub korzystamy z Centrum Oprogramowania Ubuntu.
Myślę, że instalacja programu nie powinna sprawić kłopotu nawet początkującym użytkownikom Ubuntu. Gorąco zachęcam do przetestowania aplikacji, gdyż pozwala zaoszczędzić wiele czasu na poszukiwaniu miejsc, gdzie konfiguruje się system.
Tutaj mamy wszystko w jednej aplikacji.

http://ubuntu-tweak.com/

Wine (akronim rekurencyjny od słów "Wine is not an emulator") – oprogramowanie umożliwiające wykonywanie aplikacji przeznaczonych dla Microsoft Windows w środowisku systemu operacyjnego klasy Unix (Linux, Solaris, FreeBSD). Przy pomocy bibliotek Wine można również przenosić niektóre aplikacje systemu Windows do natywnych plików binarnych systemu Unix. Wine nie jest emulatorem systemu Windows, a implementacją WinAPI dla środowiska X11. Wine jest wolnym oprogramowaniem. Początkowo był udostępniony na licencji MIT. Od marca 2002, z powodu powstania zamkniętego forka pod postacią Cedegi, aby uniknąć takich praktyk Wine jest licencjonowany na GNU Lesser General Public License (LGPL). Instalacja: Włączamy Synaptic.
Wyszukujemy pakiet wine i instalujemy go.
Wyszukujemy pakiet libwine i instalujemy go.
Wyłączamy Synaptic.
Teraz możemy uruchamiać programy dla Windows w Wine klikając na niego dwukrotnie.
http://www.winehq.org/

PlayOnLinux
jest programem, który umożliwia ci łatwą instalację i używanie wielu gier i oprogramowania stworzonych dla Microsoft®'s Windows®. Niewiele gier jest w tym momencie przystosowane do uruchamiania w środowisku GNU/Linux, co jest zapewne jednym z kluczowych przeszkód migracji wielu użytkowników na ten system. PlayOnLinux przynosi przyjazny i efektywny sposób na rozwiązanie tego problemu, bezpłatnie i z pełnym poważaniem dla Wolnego Oprogramowania. PlayOnLinux to jednak więcej niż sama nakładka na Wine - program zawiera w sobie również skrypty, dzięki którym tworzone są idealne ustawienia dla konkretnych gier. Poza dziesięcioma oficjalnymi skryptami mamy dostępnych kilkadziesiąt dostarczanych przez społeczność związaną z projektem. Dzięki temu instalacja i używanie takich gier jak Call of Duty 2, Max Payne 2, Soldier of Fortune, World of Warcraft staje się banalne. Nie na samych grach się kończy zastosowanie POL - wraz z programem dostarczane są również skrypty nazwane WorkOnLinux, które umożliwiają instalację innego oprogramowania dedykowanego dla systemu Windows. Są to między innymi: Internet Explorer 6, Microsoft Money, Office 2000 i 2003, Safari czy Winrar.

www.playonlinux.com

M4R10 5.

AcetoneISO2


AcetoneISO2, to potężna aplikacja służąca zarządzaniu obrazów CD/DVD. Dzięki takiemu narzędziu jak fuseiso potrafi montować praktycznie wszystkie własnościowe formaty obrazów, takie jak ISO BIN NRG MDF IMG oraz całą masę innych. Bez problemu odtwarza zakodowane obrazy video, potrafi tworzyć, kompresować, dekompresować, konwertować, dzielić, łączyć i dekodować obrazy.

http://www.acetoneteam.org/

Autor: Piotr Szczepański

10 czerwca 2010

VMware Player 3.0


VMware Player od wersji 3.0 umożliwia tworzenie własnych maszyn i edycję ich ustawień.

Wersje 3.0 można pobrać za darmo ze strony: https://www.vmware.com/products/player/
(Oczywiście po wcześniejszej bezpłatnej rejestracji)

Polecam wszystkim użytkownikom korzystającym z VirtualBox. :)

Autor: Piotr Szczepański

CompizConfig Settings Manager


CompizConfig Settings Manager to graficzny panel konfiguracyjny dla oprogramowania Compiz Fusion. Pozwala on na zarządzanie 95% funkcji kompozytowego menedżera okien. Tego typu menedżer ustawień jest bardzo przydatny przy tworzeniu swojego własnego pulpitu, bowiem liczba opcji dla każdego efektu jest bardzo duża. Samo dokładne zapoznanie się ze wszystkimi opcjami zajmuje grubo ponad godzin.


Krótki filmik jak zainstalować CompizConfig:
http://www.gametrailers.com/user-movie/compiz-360-overview-ccsm/292862

Więcej informacji znajdziemy na stronie projektu:
http://wiki.compiz.org/CCSM

Autor: Piotr Szczepański

06 czerwca 2010

Ubuntu rescue


Właśnie wpadłem na dystrybucję kanadyjską Ubuntu Rescue - http://ubuntu-rescue-remix.org/files/URR/iso/ubuntu-rescue-remix-10-04.iso - brzmi obiecująco. Na stronie czytam: "Ubuntu Rescue Remix is a GNU/Linux live system which runs from CD or USB flash device. It provides the data recovery specialist with a command-line interface environment equipped with the best free-libre, open source data recovery and forensics tools available. " a te narzędzia to: "up-to-date versions of the most powerful free/libre open-source data recovery software including GNU ddrescue, Photorec, The Sleuth Kit and Gnu-fdisk. Packages new to the Rescue Remix include aoetools, array-info, ext3-grep, gptsync, kpartx, and scrounge-ntfs."
Może my się dorobimy własnej dystrybucji opartej o Ubuntu ? [WaszAdminInside=PG]