VirtualBox jest pierwszym na rynku profesjonalnym narzędziem do obsługi wirtualnych maszyn, od pewnego czasu dostępne także bezpłatnie. Rozwiązanie to pozwala każdemu na swobodne dostosowywanie aplikacji do własnych potrzeb. Aktualnie VirtualBox pracuje zarówno na 32, jak i 64-bitowych systemach Windows i Linux. Obsługuje on wiele typów wirtualnych systemów w tym m.in. Windows NT 4.0/2000/XP/2003/Vista, DOS/Windows 3.x, Linux (2.4 i 2.6) oraz OpenBSD. VirtualBox dostępny jest także w wersji dla przedsiębiorstw - ta jest jednak płatna i licencjonowana na tradycyjnych zasadach. Wersja otwarta również może być używana komercyjnie do celów testowych, ale nie ma w niej pewnych funkcji określanych jako przydatne głównie przedsiębiorstwom.
http://www.virtualbox.org/wiki/Downloads
Ciekawostka,
by nasza wirtualna maszyna był jak najbardziej funkcjonalna warto zainstalować.
1. Montujemy obraz płyty który znajduje się w -> c:\Program Files\Oracle\VirtualBox\VBoxGuestAdditions.iso
2. Instalujemy pod Windowsem dodatki odpowiednie dla naszej wersji systemu x64/x86.
3. Restartujemy komputer, odpalamy VirtualBoxa z naszym wirtualnym Ubuntu.
4. Wybieramy Menu - Narzędzie - Zainstaluj Guest Additions, w tym momencie zostanie załadowany wirtualny nośnik w Ubuntu z dodatkami.
5. Otwieramy terminal i wpisujemy :
sudo sh /media/cdrom/VBoxLinuxAdditions-x86.run
lub
sudo sh /media/cdrom/VBoxLinuxAdditions-amd64.run
6. W przypadku gdy w Terminalu ujrzymy komunikat 'can't open tzn. że w ścieżce zamiast 'cdrom' trzeba podać nazwę wirtualnego nośnika :
np
sudo sh /media/VBOXADDITIONS_3./VBoxLinuxAdditions-x86.run
7. Czekamy chwilę aż instalacja dobiegnie końca, restartujemy naszą wirtualną maszynę i cieszymy się 'bardzo realnym' wirtualnym Ubuntu.
Miałem podobny kłopot z zainstalowaniem dodatków lecz doszedłem do tego sam, może komuś przyda się ta wskazówka.
M4R10 5.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz