Krusader
Dwupanelowy menadżer plików a'la Total Commander czy MC. Dostępny ze strony krusader.sourceforge.net, dostępny również z repozytoriów wielu dystrybucji. Krusader to niejako wcielenie konquerora w formie dwupanelowego menadżera. Każdy z dwóch paneli może mieć swoje zakładki, co ułatwia operację na wielu plikach i katalogach, posiada również obsługę FTP czy SFTP, menadżera archiwów i zdolność do wykorzystywania różnych komponentów KDE jeżeli są dostępne (np. Kompare czy KRename). Obsługiwane archiwa: tar, ZIP, bzip2, gzip, RAR, ACE, ARJ, LHA, RPM, KIO Slaves (SMB czy fish).
Ubuntu Tweak
To jeden z najpopularniejszych programów do wygodnej konfiguracji systemu. Jest to świetna aplikacja dla początkujących użytkowników, gdyż w jednym miejscu mogą oni skonfigurować bardzo wiele opcji w systemie, a do tego wszystko bez uruchamiania konsoli czy edycji plików tekstowych.
Interfejs programu jest podzielony na bardzo wygodne w użyciu karty, w których pogrupowane są najważniejsze narzędzia pozwalające na dostosowanie systemu do swoich potrzeb. Do funkcji programu należą: 1) Komputer - wyświetlanie informacji o systemie 2) Programy - Dodawanie i usuwanie oprogramowania, podobnie jak to ma miejsce w systemach Windows - Edycja repozytoriów - Edycja listy oprogramowania osób trzecich - Odkurzacz systemowy pozwalający na usunięcie zbędnych pakietów 3) Uruchamianie - Kontrola sesji - Edycja programów uruchamianych ze startem systemu 4) Pulpit - Edycja ikon, także nazw ikon systemowych - Ustawienia okien, dekoracji i zachowania się paska tytułu - Ustawienia Compiz Fusion - GNOME, edycja wyglądu paneli i menu, wygaszacza ekranu i historii otwieranych dokumentów 5) Ustawienia osobiste - Katalogi, ustawienie ścieżek do popularnych lokalizacji - Ustawienia szablonów dokumentów - Zarządzanie skryptami - Kombinacje skrótów klawiszy 6) System - Menedżer typów plików, można tu ustawić, która aplikacja otwiera jakie pliki - Nautilus, ustawienia zaawansowane przeglądarki plików - Zarządzanie zasilaniem - Bezpieczeństwo, kilka funkcji pozwalających na edycję niektórych ustawień systemu
I instalujemy program korzystając z Terminala:
sudo apt-get install ubuntu-tweak
lub korzystamy z Centrum Oprogramowania Ubuntu.
Myślę, że instalacja programu nie powinna sprawić kłopotu nawet początkującym użytkownikom Ubuntu. Gorąco zachęcam do przetestowania aplikacji, gdyż pozwala zaoszczędzić wiele czasu na poszukiwaniu miejsc, gdzie konfiguruje się system.
Tutaj mamy wszystko w jednej aplikacji.
http://ubuntu-tweak.com/
Wine (akronim rekurencyjny od słów "Wine is not an emulator") – oprogramowanie umożliwiające wykonywanie aplikacji przeznaczonych dla Microsoft Windows w środowisku systemu operacyjnego klasy Unix (Linux, Solaris, FreeBSD). Przy pomocy bibliotek Wine można również przenosić niektóre aplikacje systemu Windows do natywnych plików binarnych systemu Unix. Wine nie jest emulatorem systemu Windows, a implementacją WinAPI dla środowiska X11. Wine jest wolnym oprogramowaniem. Początkowo był udostępniony na licencji MIT. Od marca 2002, z powodu powstania zamkniętego forka pod postacią Cedegi, aby uniknąć takich praktyk Wine jest licencjonowany na GNU Lesser General Public License (LGPL). Instalacja: Włączamy Synaptic.
Wyszukujemy pakiet wine i instalujemy go.
Wyszukujemy pakiet libwine i instalujemy go.
Wyłączamy Synaptic.
Teraz możemy uruchamiać programy dla Windows w Wine klikając na niego dwukrotnie.
http://www.winehq.org/
PlayOnLinux jest programem, który umożliwia ci łatwą instalację i używanie wielu gier i oprogramowania stworzonych dla Microsoft®'s Windows®. Niewiele gier jest w tym momencie przystosowane do uruchamiania w środowisku GNU/Linux, co jest zapewne jednym z kluczowych przeszkód migracji wielu użytkowników na ten system. PlayOnLinux przynosi przyjazny i efektywny sposób na rozwiązanie tego problemu, bezpłatnie i z pełnym poważaniem dla Wolnego Oprogramowania. PlayOnLinux to jednak więcej niż sama nakładka na Wine - program zawiera w sobie również skrypty, dzięki którym tworzone są idealne ustawienia dla konkretnych gier. Poza dziesięcioma oficjalnymi skryptami mamy dostępnych kilkadziesiąt dostarczanych przez społeczność związaną z projektem. Dzięki temu instalacja i używanie takich gier jak Call of Duty 2, Max Payne 2, Soldier of Fortune, World of Warcraft staje się banalne. Nie na samych grach się kończy zastosowanie POL - wraz z programem dostarczane są również skrypty nazwane WorkOnLinux, które umożliwiają instalację innego oprogramowania dedykowanego dla systemu Windows. Są to między innymi: Internet Explorer 6, Microsoft Money, Office 2000 i 2003, Safari czy Winrar.
www.playonlinux.com
M4R10 5.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz