Przeszukaj witrynę

06 lipca 2010

Compiz-fusion -cz. 1


Przeglądając strony w internecie, czy sporządzając dokument w open office w małym stopniu wykorzystujemy naszą kartę graficzną. Czy karta graficzna ma być wykorzystywana tylko do gier? Raczej nie. Beryl i Compiz to pierwsze projekty, które pozwalają na wykorzystanie sprzętu do renderowania grafiki poszczególnych okien i całego ekranu. Compiz-fusion to połączenie dwóch projektów – Beryla i Compiza. W ten sposób uzyskano dużą ilość plugin-ów oraz większą funkcjonalność. Szybkie i użyteczne oraz przyjemne w użyciu środowisko graficzne to cel nowego projektu. Pierwszy, stabilny Compiz-fusion został wydany 20 października 2007 roku.

Zaletami Comiz-fusion jest akceleracja sprzętowa 3D przy „wyświetlaniu pulpitu” , płynność działania środowiska graficznego oraz duża ilość różnych wtyczek. Może nie wszystkie wtyczki są użyteczne, ale kilka nawet zbędnych bajerów może zwykłego użytkownika windowsa wprawić w zachwyt i zdziwienie.
Okazuje się, że praca z Linuksem może być też przyjemna. Centrum konfiguracji Compiz-fusion jest dość przejrzyste i łatwe w obsłudze. Nie powinno sprawić trudności początkującym użytkownikom.

Na początek zobaczmy jak łatwo włączmy kostkę. W tym celu zaznaczamy wtyczki: „Kostka pulpitu” , „Obróć kostkę” oraz „Przełącznik wirtualnych pulpitów”. Od tego momentu możemy obracać kostkę używając myszy (naciśnij kółko i poruszaj myszką) lub skrótu klawiszy Ctrl + Alt + (strzałka w lewo lub prawo).

Jeśli chcemy uzyskać podobny efekt jak na powyższym obrazku to musimy zmienić domyślne ustawienia. Po pierwsze zmienimy jej wielkość, klikamy na wtyczkę „Obróć kostkę”:

oraz tło na którym kostka pulpitów będzie wyświetlana, klikamy na „Kostka pulpitu” następnie na zakładkę „Wygląd”, zaznaczamy opcje „Tło dla kostki” i wybieramy obraz tła dla kostki (może być to ulubiona tapeta)

i już mamy wstępnie skonfigurowaną kostkę. Konfiguracja Compiz-fusion wcale nie jest taka trudna. Każdy da sobie z nią radę jeśli tylko zechce.


Jak zainstalować Compiz-fusio?

Wszelkie informacje na ten temat mażemy znaleźć na stronie projektu Compiz-fusio. Link do tej strony zamieszczam poniżej.

http://wiki.compiz.org/Distributions

Jeżeli posiadasz Ubuntu 10.04 remix polski to Compiz-fusion jest już zainstalowany ale mimo to warto do instalować dodatkowe plug-iny. Aby doinstalować dodatkowe plug-iny uruchamiamy „Centrum oprogramowania ubuntu” i w okienku do wyszukiwania programów wpisujemy „Collection of plugins from OpenCompositing for Compiz” a następnie wciskamy przycisk zainstaluj.

Autor: Piotr Szczepański

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz