Przeszukaj witrynę
17 lipca 2010
Wired
autor: Szymon Głogowski
Wired to wirtualne studio wyposażone w moduł sekwencera audio/MIDI, mikser, sekcję efektów oraz wirtualne instrumenty. Na razie program znajduje się we wczesnej fazie rozwojowej i nie nadaje się nawet do amatorskiej pracy. Mimo to aplikacja cieszy się sporym zainteresowaniem, gdyż różni się ona znacznie od reszty linuksowego oprogramowania muzycznego.
Wirtualne studio Wired ma stanowić dostępny na licencji GNU GPL odpowiednik komercyjnych programów typu FL Studio. Twórcy aplikacji zaimplementowali w niej prosty sekwencer pozwalający na edycję zarówno ścieżek MIDI, jak i audio. Niestety, na razie posiada on bardzo niewiele funkcji. Szczególnie ubogo wygląda edytor pianolowy, który pozwala obecnie jedynie na podgląd sekwencji nut wchodzących w skład śladów MIDI. Również pliki w formacie WAV nie mogą być poddawane obróbce bezpośrednio w Wired – program umożliwia tylko obejrzenie ich wykresów falowych.
Aplikacja posiada dosyć rozbudowaną sekcję wirtualnych instrumentów, która na razie stanowi najlepiej dopracowaną część Wired. Program obsługuje własny, otwarty format wtyczek. Pluginy oparte na tym standardzie posiadają efektowne interfejsy i mogą pełnić spory zakres funkcji – od generowania dźwięku oraz samplingu do nakładania efektów specjalnych i korekcji dźwięku. Razem z programem instaluje się kilka wtyczek wtyczek w formacie Wired – wśród nich całkiem udany automat perkusyjny, sampler, a także odtwarzacz pętli i prosty syntezator.
Zestaw funkcji programu uzupełnia sekcja miksera ścieżek audio oraz pięć efektów. Nie dorównują one wtyczkom LADSPA i posiadają bardzo ograniczone możliwości. Wśród załączonych pluginów efektowych znaleźć można między innymi prosty filtr oraz kompresor.
Pierwsza wersja Wired pojawiła się w Internecie w listopadzie 2004 roku. Program wciąż znajduje się we wczesnej fazie rozwojowej, stąd też jest on bardzo trudny w kompilacji. Pojawiają się już pierwsze pakiety binarne upraszczające proces instalowania Wired (między innymi w archiwum Thac's RPMs). Osoby chcące samodzielnie skompilować program powinny zapoznać się z jednym z wątków zamieszczonych na forum Wired.
Sporą wadę nowego wirtualnego studia stanowi brak wsparcia dla wtyczek LADSPA, a także fatalna obsługa serwera JACK. Twórcy Wired dość niechętnie odnoszą się do tych dwóch technologii, mimo że są one bezwzględnie potrzebne niemal każdemu linuksowemu muzykowi. Liczne krytyczne uwagi kierowane pod adresem aplikacji zachęciły jednak jej autorów (starających się jak najbardziej upodobnić swoje dzieło do komercyjnych produktów dla Windows) do rozpoczęcia prac nad obsługą opartych na standardzie LADSPA wirtualnych instrumentów DSSI, a także wtyczek VSTi. Na razie Wired wspiera jednak tylko pluginy w swoim własnym formacie, w dodatku działają one niezbyt stabilnie.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz